8 липня 2017 року відбулося святкування Міжнародного Дня Дністра

     8 липня 2017 року відбулося святкування Міжнародного Дня Дністра. З нагоди свята Львівським облводресурсів та підвідомчими організаціями були організовані та проведенні наступні заходи.
В колективах водогосподарських організацій були проведенні урочисті збори, оформлені стенди та стінгазети до відзначення «Дня Дністра».
    Управліннями водного господарства в цей день були проведенні круглі столи, зустрічі з жителями, учнями шкіл, студентами коледжу, в с. Підзвіринець, с. Лівчиці, с. Поляна, с. Монастирець, с. Нове Село та у Львівському екологічному коледжі.
Проведено обстеження 3 річок по дотриманню вимог водного законодавства на землях водного фонду, обстежено русла та прибережні захисні смуги річок Зубра та Гнила Липа.
    Розчищено та впорядковано  джерела в с. Коростів Сколівського району, смт. Меденичі Дрогобицького району, с. Коросно Перемишлянського району, с. Кротошин Пустомитівського району, с. Рокитно Яворівського району.
   Фахівцями управлінь було підготовано 8 статей у районні газети – «Голос Самбірщини», «Наша Українська справа», «Броди вечірні»  та ін.. Також опубліковано 3 статті на сайтах районних державних адміністрацій.
Було очищено від сміття ПЗС річок – 3 км на р. Нежухівка та 5 км на р. Бистриця Стрийського району, р. Верещиця  в с. Мальчиці Яворівського району, р. Дністер в Мостиському районі, розчищено русло р. Дністер в с. Поляна Мостиського району.
     Очищено канал К-1 ПК50-ПК60 від твердих побутових відходів в с. Бірки Яворівського району
22-23 липня 2017 року буде проведено еко-фестиваль «День Дністра» в с. Вовче Турківського району звідки бере свій початок річка Дністер, у якому візьмуть участь працівники Самбірського УВГ.
 

Міжнародний день Дністра відзначається щорічно в другу суботу липня. Так ухвалила 2010 року в Тернополі Басейнова рада Дністра, до складу якої входять представники областей України і Молдови.
Як зазначив начальник Дністрово-Прутського басейнового управління водних ресурсів Ян Дзюба, ідея святкування Міжнародного дня Дністра в Україні полягає в тому, щоб нагадати всім мешканцям басейну про культурну та природну цінність унікальної річки, про традиції корінних мешканців виявляти турботу та бути відповідальним за природне багатство Дністра.
Річка Дністер відноситься до категорії великих річок і є другою рікою на території нашої держави після Дніпра.
Довжина річки 1 362 км (в Україні — 705 км), площа басейну 72 100 км2. Середня річна ви­трата води в гирлі — 300 м3/с, річний стік — бл. 10 км3. Середній похил річки 0,56 м/км. Швидкість течії (в межень) у гірських районах становить 0,3—2 м/с, у середній течії, в межах Дністровського ка­ньйону; 0.5—1 м/с (у повноводдя — 1,5—2 м/с), у пониззі — до 0,7 м/с.На території Львівської області Дністер протікає на протязі-207км, а на території Миколаївського району -43 км
Дністер у верхній частині (в межах Українських Карпат) — типова гірська річка з вузькою й глибокою долиною. На рівнину виходить нижче міста Старого Самбора. Звідти й до гирла Дністер має рівнинний характер. Долина стає широкою (до 13 км). Нижче міста Галича долина знову звужу­ється — тут річка тече між Подільською височиною та підкарпатськими височинами, а та­кож Хотинською височиною. У пониззі річка виходить на Причорноморську низовину, тут ширина її долини становить 16—22 км.
Заплава Дністра (в межах Верхньодністровської улоговини та в пониззі) розчленована бага­тьма старицями й протоками (напри­клад рукав Турунчук). гирло заросло очеретом (Дністровські плавні). Ширина долини біля гирла — 16—22 км., у середній течії долина неширока, звивиста, багата на мальовничі краєвиди.
Басейн річки лежить у межах трьох країн: Польщі. України та Молдови. Більша його части­на розташована в Україні. Тут він займає значну частину територій семи областей південно-західної України(Львівська, Івано-Франківська,     Чернівецька,     Тернопільська,     Хмельницька.     Вінницька та Одеська області).
Витік Дністра розташований біля села Вовчого Турківського району Львівської області. Дністер починається з невеликого джерела, розташованого в південній частині маси­ву Верхньодністровські Бескиди (Українські Карпати), на південний захід від гори Розлуч, на висоті 818 м над рівнем моря. Від витоків до міста Старого Самбора річка в’ється серед карпатських гір. да­лі — тече рівнинними теренами України та Молдови.
Назва «Дністер» відома з давніх-давен. Її щоразу сприймали по-новому і тому вона видо­змінювалася. Перша згадка річки датована V ст. до н.е. у творах Геродота під назвою «Тірас» (ця на­зва має декілька походжень: іранське означає швидкий; курдське – дикий, неприборканий). Ще є зга­дка з античних часів про назву «Династріс» в IV ст. Амміаном Марцелліном. А взагалі, пояснення походження назви річки Дністер може бути простим: «дон» – вода, «стрий» – швидкий. Скіфи казали «don Istros», як: «ріка Дніпро» чи «ріка Дністер».
Дністер упродовж багатьох тисячоліть відігравав роль основної транспортної артерії, що зв’язувала Прикарпаття й Пониззя з Балканами і Близьким Сходом. У далекому минулому з півдня рі­чкою доставлялись вироби з металу, античний посуд, тканини тощо, а племена Подністров’я вивозили хліб, хутро, шкіру. З часів Київської Русі до середини XIX століття Дністром сплавляли до чорномор­ських портів цінну деревину (здебільшого так званий корабельний ліс), вивозили зер­но, хутро, мед, віск, зброю, вироби місцевих ремісників.
Тепер господарське значення Дністра зросло. Він дає питну воду для великих і малих міст, виробляє електроенергію.
На Дністрі побудовано три гідроелектростанції – Дубоссарська ГЕС (1950-1954рр.), Дніст­ровська ГЕС (1973-1983). Дністровська ГЕС-2 (2000-2009).
Дністер протікає через густо заселену територію у межах його басейну мешкає понад 10 млн. осіб. Через це рівень антропогенного навантаження на екосистему річки від витоків до гирла дуже високий. Крім того, на берегах його приток розташовані такі промислові гіган­ти: Дрогобицький та Надвірнянський нафтопереробні заводи. Стебницький калійний комбі­нат, Калуський «Хлорвініл». Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат.
У межах Львівської області вздовж берегів річки розташовано 47 господарств, які спричи­няють прискорене замулення й забруднення річки. У прибережній зоні річки розташовані господар­ські подвір’я, тваринницькі ферми, літні табори для худоби, склади міндобрив, городи, в багатьох мі­сцях земельні площі розорюються аж до самої річки.
Річка Дністер  протікає через наші терени, але люди не задумуються над тим, що за­бруднюючи такі річки як Бистриця, Нежухівка, Тисмениця, Бредниця, Летнянка,Щирок,Зубра та багато інших маленьких рі­чок, води яких поповнюють Дністер, ми самі завдаємо значної шкоди Дністру.
Жидачівське управління водного господарства також приймає участь у збереженні чистої води у р. Дністер. Нами щорічно проводиться роз’яснювальна робота серед населення районів які об­слуговує управління про дбайливе ставлення до наших річок та водойм, не допускання їх забруднен­ня та засмічення прибережних захисних смуг, водотоків. Надсилаються відповідні листи керівникам районів та сільським і селищним головам про підтримання чистоти і порядку на водних артеріях, що протікають по їх території.
Управління також задіює своїх працівників в різноманітних конкурсах, таких як «День До­вкілля», «До чистих Джерел» під час яких проводиться прибирання річок та потоків від сміття. Оста­нні роки приймає участь в дитячому конкурсі «Барви Дністра» під час якого ведеться роз’яснювальна робота серед учнів шкіл про необхідність утримання річок в чистоті, унеможливлення скиду у них побутових та виробничих стоків і проводиться конкурс дитячого малюнку.
Проте всі жителі та організації повинні б свідомо підходити до питань збереження чистоти річок, потоків та водойм для того щоб ми могли передати нашим нащадкам найбільший скарб на зе­млі — чисту воду.
 
Провідний інженер Жидачівського управління водного господарства Залюбовська  Г.І.
 

   

Copyright Львівське облводресурсів, 2016