Інформація про гідрометеорологічну та водогосподарську обстановку на водних об'єктах за травень місяць 2017р.

1.     Метеорологічна обстановка
В травні переважала нестійка, помірно тепла та помірно волога погода. Перші дві декади виявились досить холодними, третя декада була теплою. Впродовж місяця часто спостерігались грози, в окремі дні відмічались тумани, пориви вітру та сильні дощі переважно зливового характеру. 10 – 11 травня на поверхні ґрунту та в повітрі спостерігались заморозки 0 – 5°, за даними АМСЦ Львів 10 травня було перекрито багаторічний мінімум температури повітря 1,5° морозу проти 0,4° морозу у 1953 р.
Середня місячна температура повітря по рівнинній території становила 13,2 – 14,2º тепла, в гірських районах – 11,3 – 11,5º тепла, що на 0,1 – 1,0º вище норми, лише в Стрию на 0,4º нижче норми.
Місячна сума опадів по рівнині становила переважно 61 – 89 мм, в горах – 105 – 125 мм, що становить 83 – 123 % місячної норми, в Стрию – 66 % норми місяця.
 
2.     Гідрологічна обстановка
На річках області відмічалось незначне коливання рівнів води, з перевагою підйому, лише в окремі доби кожної з декад спостерігалось випадіння дощів, місцями сильних, в окремих пунктах випадали сильні зливи, які обумовлювали формування переважно незначних дощових паводків. Зокрема, на річках басейнів Сяну, Дністра впродовж 07 – 08 травня, 14 – 15 травня та  25 – 26 травня відмічались підйоми рівнів води до 0,2 – 1,8 м, місцями 2,3 м над передпаводковими, без негативних наслідків. На річках басейну Західного Бугу найбільший підйом рівнів води відмічався в середині третьої декади і не перевищував 0,1 – 0,5 м над передпаводковими. На кінець місяця рівні води на річках області були переважно близькими до своїх середньобагаторічних відміток, лише на гірських притоках Дністра рівні води були дещо нижчими за них.
Середні місячні витрати основних річок області становили в відсотках від норми: Дністер (смт.Журавно) – 77%, Стрий (смт.В.Синьовидне) – 126%, Західний Буг (м.Кам’янка-Бузька) – 101%, Стир (с.Щуровичі) – 93%.
 
3. Гідрохімічна, гідроекологічна, санітарно-епідеміологічна обстановка
У травні 2017 р. лабораторією моніторингу вод і ґрунтів ЛГГМЕ було проведено аналізи якості води  у семи створах.
Басейн Західного Бугу. У створі «р.Західний Буг – м.Сокаль» зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,9 разів), ХСК (в незначній мірі), амонію (в 1,5 разів), нітритів (у 2 рази), фосфатів (у 2,6 разів), заліза (у 3,7 разів) і сульфатів (в 1,1 рази). На якість води в створі впливають стічні води КП «Червоноградводоканал».
У пункті спостережень «р.Західний Буг – с.Старгород» виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,7 разів), ХСК (в незначній мірі), амонію (в 1,1 рази), нітритів (у 2,3 рази), фосфатів (у 2,9 разів), заліза (у 5 разів) і сульфатів (в 1,1 рази). На якість води в створі можливий вплив стічних вод м.Сокаля.
У р.Раті (смт.Великі Мости) зафіксовано перевищення граничнодопустимих концентрацій амонію (в 1,4 рази), нітритів (в 1,5 разів), фосфатів (в 1,5 разів) і заліза        (у 7,4 рази). На якість води в створі можливий вплив стічних вод м.Жовкви через р.Свиню і м.Рави-Руської.
Басейн Дністра. У створі «р.Дністер – м.Самбір» виявлено перевищення вмісту амонію (в незначній мірі).
У р.Стрв’яж (с.Луки) зафіксовано перевищення гранично допустимих норм БСК5 (в 1,2 рази), амонію (у 2 рази), нітритів (у 2,5 разів), фосфатів (в 1,7 разів) і заліза (у 3,1 рази). На якість води в річці можливий вплив м. Самбора.
У р.Зубрі (с.Зубра) виявлено перевищення гранично допустимих норм БСК5 (у 2,2 рази), ХСК (в 1,2 рази), амонію (у 7,9 разів), нітритів (у 5 разів), фосфатів (у 5,2 рази), заліза (у 3,4 рази) і сульфатів (в 1,3 рази). На якість води в створі можливий вплив дощової каналізації Сихівського району м.Львова та неорганізованих стоків.
Басейн Сяну. У р.Вишні (с.Черневе) зафіксовано перевищення граничнодопустимої норми заліза у 8,4 рази, що, ймовірно, зумовлено природними факторами.
Усі перевищення граничнодопустимих норм є характерними для даних створів і спостерігалися в минулий період.
 
4.    Стан і робота гідротехнічних споруд
Пошкоджень гідротехнічних та протипаводкових споруд на водних об’єктах і міжгосподарських меліоративних системах за звітний період не зареєстровано. Вони перебувають у задовільному стані.
Всі водосховища (20 штук) експлуатувались відповідно до “Правил експлуатації”
 
5.                  Хід протипаводкових робіт
Протягом звітного місяця роботи з протипаводкового захисту, які фінансуються за рахунок бюджетних коштів за КПКВ 2407070 та  інвестиційного проекту – не виконувались у зв’язку з відсутністю фінансування. Детальніша інформація про фінансування та об’єми виконання даних робіт подається в рамках іншої термінованості і звіту.
 
6.         Робота Аналітично-диспетчерського центру
Режим повсякденної діяльності. Щоденне інформування Кризового центру Держводагентства України про водогосподарську та гідрометеорологічну обстановку.  Двічі на день інформування Кризового центру Держводагентства України про водогосподарську та гідрометеорологічну обстановку. Взаємодія на робочому рівні, в частині взаємоінформування, із територіальними органами ДСНС у Львівській області, Департаментом з питань ЦЗ ЛОДА, Львівським РЦГМ, органами місцевого самоврядування. Силами структур ФВС відслідковується ситуація на місцях, особлива увага була приділена надійності захисних гідротехнічних протипаводкових споруд. Велось постійне спостереження за гідрологічною та водогосподарською обстановкою.
 
Інформація
щодо підтоплення житлового будинку
в с.Новий Яр Яворівського району
 
2 травня о 20:15 год. надійшло повідомлення, що в с. Новий Яр Яворівського району внаслідок пошкодження земляного насипу з дренажними трубами на водовідвідному каналі (канал шириною 4 м, глибиною 5 – 6 м), 400 м від колишнього хвостосховища ГХП «Сірка» було підтоплено 1 (один) дерев’яний житловий будинок, розміром 8 х 4 м та присадибна ділянка. В будинку проживає сім'я з 7 (сімох) чоловік, з них 2 дітей.
Станом на 21:00 год. вода самостійно зійшла з житлового будинку (рівень води становив близько 30 см) та присадибної ділянки (рівень води становив 50 см). Залишається вода місцями на присадибній ділянці в приямках. Загрози підтоплення іншим будівлям немає. Працює оперативна група. Причина встановлюється.
На місце події виїхали представники Жовківського УВГ.
 
Інформація щодо забруднення нафтопродуктами р.Яблунька
 в м.Турка Турківського району.
За інформацією спостерігача гідропоста Львівського регіонального центру з гідрометеорології близько 22 години 29 травня на р.Яблунька (притока р.Стрий →р.Дністер) в м.Турка виявлено нафтові плями.
Причиною витоку нафтопродуктів стала розгерметизація від кримінальної врізки зловмисників у діючий продуктопровід. Перекачка дизельного палива по продуктопроводу зупинена. Аварійно-відновлювальні формування ЛВДС–1К ДП «Прикарпатзахідтранс» проводять ліквідаційні роботи.
Бригадою ЛВДС-1К (с.Страшевичі) ДП “Прикарпатзахідтранс” врізку ліквідовано, виставлено 3 бонові загородження на річці Яблунька у межах  м. Турка (пл. Ринок, вул. Круг Городище). Станом на 15:35 год. 30 травня основна кількість нафтопродукту була зібрана. Проводяться роботи по очищенню берегів р. Яблунька. Місце збору нафтопродукту було оброблено сорбентами.
До ліквідації наслідків було задіяно 3 одиниці техніки і 10 чоловік особового складу, На даний час ведуться слідчі дії Турківським ВП.
За інформацією спостережника гідропоста Ясениця Львівського РЦГМ станом на 21:00 год. 30 травня інтенсивність плям на поверхні води р. Стрий в межах гідропоста збільшилася і становила 8 балів.
Станом на 8 годину 31 травня інтенсивність плям на поверхні води р. Стрий  в с.Ясениця  становила 4 бали.
Станом на 16 годину 1 червня поверхня води р.Стрий  в с.Ясениця  очистилась від нафтопродуктів.
Спеціалістами Самбірського УВГ проводився постійний моніторинг ситуації.

   

Copyright Львівське облводресурсів, 2016