Інформація про гідрометеорологічну та водогосподарську обстановку на водних об¢єктах за лютий місяць 2017р.

1.     Метеорологічна обстановка
Лютий виявився переважно теплим, з нерівномірним розподілом опадів, які в першій декаді випадали у вигляді снігу, в третій декаді відбувся перехід на мокрий сніг та дощ (друга декада виявилась практично сухою). Впродовж перших двох декад місяця переважала холодна, з стійким сніговим покривом погода. Чергова відлига на початку третьої декади лютого призвела до значної втрати снігозапасу, та до початку формування весняної повені на річках області. На кінець місяця сніговий покрив по території Львівщини був практично відсутній, річки області очистились від криги.  За даними АМСЦ Львів 28 лютого було перекрито багаторічний максимум температури повітря з 1946 року: 15,2° тепла проти 13,6° тепла у 1966 р.
Середня місячна температура повітря переважно становила 0,2 – 1,3º морозу, лише в Дрогобичі 0,2º тепла, що на 1,4 – 2,1º, в горах на 2,5 – 2,9º вище норми.
Місячна сума опадів склала переважно 22 – 48 мм, місцями 69 мм (М Славське), що склало 53 – 111 % місячної норми, в Славську та Раві-Руській 141 – 147 %.
Сніговий покрив залягав лише впродовж перших двох декад з максимальною висотою 4 – 21 см, місцями в горах - 31 – 37 см. Відлига на початку третьої декади призвела до значної втрати снігозапасу і на кінець місяця сніговий покрив по території був практично відсутній та зберігався  лише в горах.   
Промерзання грунту переважно становило в горах 10 - 15 см, на  рівнині 25 – 35 см, в третій декаді воно поступово зменшувалось і на кінець місяця грунт повністю відтанув.
 
 
2.     Гідрологічна обстановка
В першій декаді лютого на ріках басейну Дністра внаслідок відлиги та випадання дощів відмічалось формування талодощового паводку з підйомом рівнів води на  0,2 – 1,2 м над передпаводковими, без негативних наслідків.
Внаслідок потепління та випадіння дощів на р.Стрий та її притоках відмічалось послаблення льодового покриву, льодохід, місцями формувались затори льоду, а саме:
Сколівський район
- с. Опорець - затор льоду довжиною 700 м – 5 лютого затор самоліквідувавсь;
- с. Тернавка - затор льоду довжиною 200 м – 5 лютого затор самоліквідувавсь;
- с. Тухля – затор льоду довжиною 2 км – вода проходить під льодом до житлових будинків 30 м – підтоплень немає. 5 лютого в період з 08:00 до 19:45 год. группою піротехніків 2 Спеціального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій (особового складу – 4 чол., техніки – 2 од.) проводилися роботи на річці Опір с. Тухля Сколівський  р-н Львівської обл. по підриву льодового покрову (затору, зажору) шириною 30 м та довжиною 60м. На місце затору льоду 5 лютого виїжджав в.о. начальника Львівського облводресурсів Цюра. О.А..    До кінця доби 5 лютого - затор самоліквідувався.
Турківський район
- р.Стрий поблизу с.Завадівка – затор довжиною 700м. Піротехнічною групою 2-го спеціального центру швидкого реагування ДСНС України близько 17:00 год. 6 лютого здійснено підрив затору льоду (здійснено закладку в двох місцях тротилу по 0,8 кг).
Внаслідок підриву затор льоду просунувся на 1200 м. Звільнено від затору місце впадання р. Яблунька в р. Стрий. Рівень води знижується. Загрози підтоплення об’єктів немає;
- 9 лютого на р.Стрий поблизу с.Завадівка повторно сформувався затор льоду довжиною 300м – 24 лютого самоліквідувався;
- р.Стрий – с.Лосинець – затор довжиною 500м – 24 лютого самоліквідувався;
- р.Стрий – с.Ільник – затор довжиною 500м - 24 лютого самоліквідувався;
- р.Стрий – м.Турка – затор довжиною 2000м - 24 лютого самоліквідувався;
- р.Стрий –  с.Комарники – затор довжиною 1000 м - 24 лютого самоліквідувався;
Дрогобицький район
- р. Стрий на відстані приблизно за 1 км вище від автодорожнього моста в с.Новий Кропивник Дрогобицького району льодовий затор 200 м – 21 лютого самоліквідувався.
- р.Стрий – с.Довге Гірське – льодовий затор 150 м – 25 лютого самоліквідувався.
 
Чергова відлига на початку третьої декади призвела до початку формування весняної повені на річках області.
На річках басейну Дністра  22 - 25 лютого підйом рівнів води над передповеневими рівнями становив: 0,4 – 2,5 м, в Дністрі на ділянці с.Чайковичі Самбірського району – с.Заліски Жидачівського району - 2,2 – 3,5 м. Максимальні рівні води сформувались переважно 24 лютого, в Дністрі на ділянці с.Чайковичі Самбірського району – с.Заліски Жидачівського району - в другій половині доби 25 лютого.
Зафіксовано вихід води на заплаву та затоплення міждамбового простору:
- р.Стрв’яж біля с.Бабино Самбірського району;
- р.Болозівка – с.Нижнє Самбірського району;
- р.Дністер – с.Мости Городоцького району.
 
На р.Вишня біля с.Мелешки (басейн р.Сян) підйом становив 1,3 м, максимальний рівень сформувався  25 лютого.
На річках басейну Західного Бугу  рівні води підвищувались на  0,1 – 0,95 м, місцями до 1,1 м (р.Рата – Межиріччя Сокальського району), місцями спостерігалось початкове затоплення заплав (р.Західний Буг – с.Скоморохи).
На річках басейну р.Стир – 0,2 – 0,3 м. Максимальні рівні формувались впродовж 23 – 28 лютого.
25 лютого на гірських притоках Дністра, 26 - 28 лютого на решта річок області розпочався спад рівнів води, поступовий підйом продовжувався лише на р.Західний Буг біля м.Кам’янка-Бузька та с.Скоморохи Сокальського району, місцями зберігалось початкове затоплення заплав (р.Західний Буг – с.Скоморохи). Річки області повністю очистились від льоду.
 Середні місячні витрати основних річок області становили в відсотках від норми: Дністер (смт.Журавно) – 135%, Стрий (смт.В.Синьовидне) – 240%, Західний Буг (м.Кам’янка-Бузька) – 107%, Стир (с.Щуровичі) – 100%.
 
3. Гідрохімічна, гідроекологічна, санітарно-епідеміологічна обстановка
У лютому 2017 р. лабораторією моніторингу вод і ґрунтів ЛГГМЕ було проведено аналізи якості води у трьох створах.
У створі «р.Західний Буг – м.Кам’янка-Бузька» зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 2 рази), ХСК (в 1,1 рази), амонію (у 8,1 рази), нітритів (в 11 разів), фосфатів (у 4,6 разів), заліза (у 2,5 разів) і сульфатів (в 1,2 рази). На якість води в створі можливий вплив стічних вод КП «Львівводоканал» через р.Полтву та Буського ВУГК.
У пункті спостережень «р.Західний Буг – м.Сокаль» виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,8 разів), ХСК (в 1,1 рази), амонію (у 3,2 рази), нітритів (у 2,5 разів), фосфатів (у 2,5 разів), заліза (у 2,6 разів) і сульфатів (в 1,2 рази). На якість води в створі можливий вплив стічних вод м. Червонограда.
У створі «р.Західний Буг – с.Старгород» зафіксовано граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,8 разів), ХСК (в 1,1 рази), амонію (у 3,9 разів), нітритів (у 3 рази), фосфатів (у 2,6 разів), заліза (у 3,3 рази) і сульфатів (в 1,2 рази). На якість води в пункті спостережень можливий вплив стічних вод м. Сокаля.
Усі перевищення граничнодопустимих норм є характерними для даних створів і спостерігалися в минулий період.
 
4.    Стан і робота гідротехнічних споруд
Пошкоджень гідротехнічних та протипаводкових споруд на водних об’єктах і міжгосподарських меліоративних системах за звітний період не зареєстровано. Вони перебувають у задовільному стані.
Всі водосховища (20 штук) експлуатувались відповідно до “Правил експлуатації”
Протягом лютого місяця працювало три насосні станції (всього перекачано 136,4 тис. м3 води):
23 - 28 лютого періодично з перервами працювала насосна станція в с.Устя Миколаївського району проводилась перекачка з каналів Щирецької меліоративної системи  в р.Дністер перекачано – 94,2 тис.м3 води.
 Насосна станція в с. Забужжя Сокальського району працювала 24 та 28 лютого, відкачано – 34,1 тис. м3 води.
25 лютого  працювала насосна станція в с.Чайковичі Самбірського р-ну перекачано – 8,1 тис. м3 води. 
 
5.                  Хід протипаводкових робіт
Протягом звітного місяця роботи з протипаводкового захисту, які фінансуються за рахунок бюджетних коштів за КПКВ 2407070 та  інвестиційного проекту – не виконувались у зв’язку з відсутністю фінансування. Детальніша інформація про фінансування та об’єми виконання даних робіт подається в рамках іншої термінованості і звіту.
 
6.        Робота Аналітично-диспетчерського центру
Режим повсякденної діяльності. Щоденне інформування Кризового центру Держводагентства України про водогосподарську та гідрометеорологічну обстановку.  Двічі на день інформування Кризового центру Держводагентства України про водогосподарську та гідрометеорологічну обстановку. Взаємодія на робочому рівні, в частині взаємоінформування, із територіальними органами ДСНС у Львівській області, Департаментом з питань ЦЗ ЛОДА, Львівським РЦГМ, органами місцевого самоврядування. Силами структур ФВС відслідковується ситуація на місцях, особлива увага була приділена надійності захисних гідротехнічних протипаводкових споруд. Велось постійне спостереження за гідрологічною та водогосподарською обстановкою.

   

Copyright Львівське облводресурсів, 2016